CLOSE
« x »

WAMAWARDS Nominations are in


The WAM noms are in! West Australian Music (WAM)’s WAMAwards have announced they are back in 2021, celebrating the talented artists and the resilient industry in Western Australia.

The 2020 nominees are as strong as they are diverse ranging from local up-and-coming artists to international success stories.

The winners will be announced at the WAMAwards Party, at His Majesty’s Theatre on Tuesday, March 23, 2021. Check out the 2020 WAMAWARD nominees below:

INDUSTRY NOMINATIONS

Tame Impala

BEST ALBUM
Presented by Indian Ocean Hotel
San Cisco – Between You And Me
Great Gable – Tracing Faces
Spacey Jane – Sunlight
Tame Impala – The Slow Rush
New Nausea – Fountain of Struth
Bird of Tokyo – Human Design

Siobhan Cotchin

BEST BLUES/ROOTS ACT
Presented by Blues at Bridgetown
Siobhan Cotchin
Tom Fisher and the Layabouts
Matty T Wall
Dan Howls
Michael Dunstan

BEST COUNTRY ACT
Presented by Country Music Club Boyup Brook
Jack Davies & The Bush Chooks
Siobhan Cotchin
Wayward Johnson & The Adjustment
Tanya Ransom
The Little Lord Street Band

Noah Dillon

BEST EP
Presented by Milk Bar
Jack Davies & The Bush Chooks – Songs For A Long Walk
Noah Dillon – Everything Melts
Supathick – Dinner and a Film
Tanaya Harper – Slow Motion Breakup
Troye Sivan – In A Dream

BEST EXPERIMENTAL ACT
Presented by RTRFM 92.1
PTMC
Lindsay Vickery
Eduardo Cossio
Decibel New Music Ensemble
Rachael Dease

Little Lord Street Band

BEST FOLK ACT
Presented by Clancy’s Fremantle
Nika Mo
Tanya Ransom
Jack Davies & The Bush Chooks
Michael Dunstan
The Little Lord Street Band

BEST GLOBAL MUSIC ACT
Presented by APRA AMCOS
Kate Pass Kohesia Ensemble
Grace Barbé
Steve Hensby Band
The Bambusease Rhythm Section

Adrian Dzvuke

BEST HIP HOP ACT
Presented by Sorrento Strategic Music
MissGenius
Otiuh
Flewnt
Downsyde
Adrian Dzvuke
Drapht

Gina Williams

BEST INDIGENOUS ACT
Presented by Nannup Music Festival
Gina Williams & Guy Ghouse
MissGenius
The Struggling Kings
Family Shoveller Band
Flewnt

BEST JAZZ ACT
Presented by Alex Hotel
Daniel Susnjar
Holli Scott
Allira Wilson
Kate Pass Kohesia Ensemble
Harry Mitchell

BEXX

BEST LIVE ELECTRONIC ACT
Presented by The Sewing Room
Bexx
Hi. Ok, Sorry.
Your Girl Pho
Felicity Groom
ShockOne

BEST METAL/HEAVY ACT
Presented by Kosmic
Daybreak
Tangled Thoughts Of Leaving
Conform
Bolt Gun
Chaos Divine

Your Girl Pho

BEST POP ACT
Presented By Lollybox Music
San Cisco
Alter Boy
Your Girl Pho
Ghost Care
Spacey Jane
Stella Donnelly

BEST PUNK/HARDCORE ACT
Presented by Hammer Ink
Cold Meat
RatKing
Nerve Quakes
Last Quokka
Dennis Cometti

Grievous Bodily Calm

BEST R&B/FUNK/SOUL
Presented by Freo.Social
Queency
Supathick
Bexx
Grievous Bodily Calm
Grace Barbé

BEST REGIONAL ACT
Presented by Hertz
Matalja
MissGenius
Grand Casual
Tanya Ransom
Brayden Sibbald

Verge Collection

BEST ROCK ACT
Presented by Badlands Bar
Carla Geneve
Verge Collection
The Southern River Band
Sly Withers
Tame Impala

Peter Bibby

BEST SINGLE
Presented by The Bird
Noah Dillon – Sunburnt In July
Peter Bibby’s Dog Act – Whyalla
Sly Withers – Cracks
Carla Geneve – The Right Reasons
Spacey Jane – Booster Seat

LABEL OF THE YEAR
Presented by Shiny Rabbit
Blue Grey Pink
Women of Music Production Perth (WOMPP)
Group Therapy
Rhubarb Records
Good Company

Odlaw Mark Neal
Mark Neal

GOLDEN WAMI 2020
Tenille Elkins
Hayley Ayres
Mark Neal
Will Backler
Kylie Thompson

CRAFT NOMINATIONS

Grace Barbé

BEST BASSIST
Presented by Media Arts Lawyers
Grace Barbé
Kate Pass (Kate Pass Kohesia Ensemble)
Zac Grafton (Grievous Bodily Calm)
Roy Martinez (Drapht, Yabu Band, Tim Minchin)
Sara McPherson (New Talk, Tanaya Harper, Trolley Boy, Ursula)

BEST ELECTRONIC PRODUCER
Presented by Pilerats
Bexx
Adrian Dzvuke
SLUMBERJACK
ShockOne
Elsewhere/Rebecca

BEST STUDIO SOUND ENGINEER/PRODUCER
Presented by SAE
Matt Gio (Rada Studios)
Andy Lawson (Debaser Studio)
Dave Parkin (Blackbird Sound Studio)
Dan Carroll (Rada Studios)
Mike Jelinek (Jelly Sound)

Tanaya Harper

BEST VOCALIST
Presented by Lyric Lane
Lucy Iffla
Holli Scott
Tanaya Harper
Allira Wilson
Grace Barbé

BEST DRUMMER/PERCUSSIONIST
Presented by Mega Music
Talya Valenti (Bolt Gun, Stella Donnelly)
Alex Reid (Grievous Bodily Calm)
Daniel Susnjar (Daniel Susnjar Afro-Peruvian Jazz Group)
Todd Pickett (Kill Devil Hills, The Southern River band)
Jamie Gallacher (New Talk, Pat Chow, Big Orange)

BEST BRASS/STRINGS/WOODWIND INSTRUMENTALIST
Presented by Lotterywest
Gemma Farrell
Matthew McGlynn (Grievous bodily Calm)
Bridget Cleary (Web Rumors)
Elise Hiatt (Jack Davies & The Bush Chooks)

Carla Geneve

BEST GUITARIST
Presented by Yamaha
Stella Donnelly
Dan Carroll (The Southern River Band)
Luke Dux (Kill Devil Hills, The Floors)
Guy Ghouse (Gina Williams & Guy Ghouse)
Noah Dillon
Carla Geneve

Em Burrows
Em Burrows

BEST KEYS/SYNTH ARTIST
Presented by PAV
Joshua Chan (Supathick)
Harry Mitchell
Em Burrows (Web Rumors)
Tom O’Halloran
Josiah Padmanabham (Grievous Bodily Calm)

BEST LIVE/STREAMING SOUND ENGINEER
Presented by Mustang Bar
Rosie Antonas
Jeremy Beste
James Newhouse
Scott Armstrong
Rik Van Der Velde

BEST MUSIC VIDEO
Presented by A0 Lets Go / Johnny Ma Studios
Great Gable – Tracing Faces
Psychedelic Porn Crumpets – Mr Prism
Noah Dillon – Matthew McConaughey
Supathick – I’m There
Carla Geneve – The Right Reasons

PUBLIC VOTING NOMINATIONS

Presented by Pilerats

VOTE HERE

Dulcie

MOST POPULAR ACT
Adrian Dzvuke
Carla Geneve
Dulcie
Grace Barbé
Jack Davies & The Bush Chooks
Jaycee
The Little Lord Street Band
Matty T Wall
MissGenius
Psychedelic Porn Crumpets
ShockOne
SLUMBERJACK
The Southern River Band
Spacey Jane
Stella Donnelly
Tanaya Harper
Yomi Ship

Lonesome Dove

MOST POPULAR NEW ACT
Ashes of Autumn
Band of Missfits
Claudie Joy & the Joy Boys
Electric State
Finn Pearson Band
Ghost Care
Lonesome Dove
Paige Valentine
Pot Plant House Party
Siobhan Cotchin
Supathick
This Is SpudGun
Triple Engine
Yomi Ship

Spacey Jane

MOST POPULAR LIVE ACT
Bradley Hall Band
Carla Geneve
Dulcie
Electric State
Lincoln MacKinnon & The Wrecking
Train
Matty T Wall
Noah Dillon
Psychedelic Porn Crumpets
Sly Withers
Southern River Band
Spacey Jane
Yomi Ship
Your Girl Pho

MOST POPULAR VENUE
Badlands
Clancy’s Fremantle
Freo.Social
Indian Ocean Hotel
Lucy’s Love Shack
Lyric’s Underground
Mojo’s Bar
Rosemount Hotel
Six Degrees, Albany
The Bird
The River Hotel, Margaret River

MOST POPULAR LIVE OR STREAMING MUSIC EVENT
Blues at Bridgetown
Falls Festival
Nannup Music Festival
Saltwater Festival Broome
Slayfest
SOTA Stream
The Music Reel Live Sessions
WAMFest
Wave Rock Weekender

WAM’s WA Music Week runs from March 19 to March 28 with the WAMAwards Party being held at His Majesty’s Theatre on Tuesday, March 23, 2021. Tickets are available here or via wamusicweek.com.au.

« x »