CLOSE
« x »

WAM FESTIVAL AWARDS Winners Circle

The WAM Awards for 2014 were handed out last Friday at the State Theatre Centre Courtyard (craft) and Capitol. Here’s all the winners.

Pond
Pond

PUBLIC VOTED AWARDS
Presented by The Music

MOST POPULAR ACT | Presented by City Of Perth
Pond

MOST POPULAR LIVE ACT | Presented by The Rosemount Hotel
Pond

MOST POPULAR NEW ACT | Presented by Sunset Events
Hideous Sun Demon

MOST POPULAR EVENT | Presented by Music Feedback
St. Jerome’s Laneway Festival

MOST POPULAR VENUE | Presented by Diskbank
Mojo’s

MOST POPULAR MUSIC VIDEO | Presented by Shiny Rabbit
John Butler Trio – Only One

Timothy Nelson & The Infidels - Pic: Rachael Barrett
Timothy Nelson & The Infidels – Pic: Rachael Barrett

INDUSTRY AWARDS

GOLDEN WAMi | Presented by City Of Perth
Jodie Regan

BEST ALBUM | Presented by Alberts
Timothy Nelson & The Infidels – Terror Terror

BEST SINGLE | Presented by MRA
KUČKA – Unconditional

2014 BREAKTHROUGH ARTIST | Presented by Central Institute Of Technology
Mt. Mountain

MANAGEMENT AWARD | Presented by Central Institute Of Technology
Jodie Regan (winner); Luke Rinaldi; Matt Johnson

MEDIA AWARD | Presented by Worldwide Printing Solutions
Peter Barr (RTRFM)

Kučka
Kučka

GENRE AWARDS

BEST ROCK ACT | Presented by triple j
The Love Junkies

BEST PUNK / HARDCORE ACT | Presented by Moshtix
Vanity

BEST METAL / HEAVY ACT | Presented by Earache Records
Puck

BEST URBAN ACT | Presented by The Poster Girls
Mathas

BEST ELECTRONIC ACT | Presented by X-Press Magazine
KUČKA

BEST EXPERIMENTAL ACT | Presented by X-Press Magazine
KUČKA

BEST WORLD MUSIC ACT | Presented by Fairbridge Festival
The Weapon Is Sound (winner)

BEST JAZZ ARTIST | Presented by Perth Jazz Society & The Ellington
Tom O’Halloran (winner)

BEST FOLK ACT| Presented by Media Arts Lawyers
David Craft

BEST INDIGENOUS ACT | Presented by Noongar Radio
Gina Williams & Guy Ghouse

BEST COUNTRY ACT | Presented by Mustang Bar
Ruby Boots

BEST BLUES & ROOTS ACT | Presented by Clancy’s Fish Pub
The Floors

BEST POP ACT | Presented by The Wire
Timothy Nelson & The Infidels

Diger Rokwell
Diger Rokwell

CRAFT AWARDS
Presented by RTRFM

BEST SOUND ENGINEER (live)
Chris Wright

BEST SOUND ENGINEER (studio)
Adam Round

BEST ELECTRONIC PRODUCER
Diger Rokwell

BEST KEYS / SYNTH ARTIST
Timothy Nelson (The Kill Devil Hills, Timothy Nelson & The Infidels)

BEST GUITARIST
Luke Dux (The Floors, Timothy Nelson & The Infidels)

BEST BASSIST
Ryan Dux (The Kill Devil Hills, The Floors)

BEST FEMALE VOCALIST
Abbe May

BEST MALE VOCALIST
Timothy Nelson

BEST DRUMMER
Lewis Walsh (The Love Junkies)

Thanks to WAM for the full results!

For all the details on the WAM Festival head here!

« x »